Ücretsiz 10 Anahtar Kelime Analiz Aracı

0

İçerik oluşturmanın ilk adımı; doğru anahtar kelime seçimidir. İçeriklerinizi, yüksek aranma hacmi olan anahtar kelimeleri kullanarak oluşturursanız, daha geniş kitlelere ulaşabilirsiniz.

Ahrefs gibi SEO servisleri, en iyi anahtar kelime analiz araçlarını sunsa da, aylık üyelik ücretleri, hobi amaçlı içerik oluşturan pek çok kişinin bütçesini sarsabilir.

Sizler için, içeriklerinizi oluştururken başucu kaynağınız olabilecek, en iyi ve en doğru sonucu veren, ücretsiz anahtar kelime analiz araçlarının hangileri olduğunu araştırdım.

Listeye başlamadan önce, sıralamayı nasıl oluşturduğum hakkında bilgi vereyim.

  • Kelime analiz araçları arasında en iyisini bulmak için testler gerçekleştirdim. Farklı analiz araçlarında, “ücretsiz vpn” aramasını yaptım. Bu kelimeyi seçme nedenim ise; aylık aranma hacminin orta seviyelerde olması (aylık 12 bin kadar) ve Türkçe karakter içermesiydi.
  • Listeye sadece, en doğru sonucu veren kelime analiz araçlarını ekledim. Bir çok site, eski algoritma kullandığı için, doğru sonuca yaklaşmaktan bile uzak kaldılar.

 

Bilgilendirme
Listedeki bazı araçlarda, kelime analizi yapmadan önce; ülke ve dil seçilmelidir. Analize başlamadan önce, bu detaya dikkat edin.

 

1. Google Anahtar Kelime Planlayıcısı

Google Anahtar Kelime Planlayıcısı arama sorgulama

Anahtar kelime analizi ile ilgili en bilinen ücretsiz araç şüphesiz Anahtar Kelime Planlayıcısı. Sorguladığınız kelimenin geçmiş aylarda ne kadar aratıldığını görebilirsiniz.

Bundan bir kaç yıl öncesine kadar, Adwords panelinden kelime planlayıcısını kullanmak çok daha basitti. Şimdilerde ise Google Ads üyesi olmanız gerekiyor. Yine de eski bir üyeliğiniz varsa giriş yapabilir veya farklı bir yöntemle Google Ads oturumu açıp, anahtar kelime sorgulaması yapabilirsiniz.

Veya listenin ikincisi sırasına geçebilirsiniz. Zira bu eklenti, aynı işi çok daha hızlı ve kolay yapma beceresine sahip.

 

2. Keyword Surfer

Keyword Surfer arama sorgulama

Keyword Surfer, Google Chrome web tarayıcınızda kullanabileceğiniz ücretsiz bir eklenti. Bu yetenekli araç, arattığınız kelimenin aylık aranma ve kelime değerlerini anlık olarak Google Ads’dan getiriyor.

Üstelik arattığınız kelime ile ilgili benzer anahtar kelimeleri, aranma hacimleri ile birlikte gösteriyor. Semantik içerik yazımına yardımcı olan uygulaması ile tanınan Surfer’ın, Keyword Surfer eklentisini kullanarak, hızlı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Eklentinin göze çarpan tek hatası; gösterdiği anahtar kelime ücretlerini dolar olarak göstermesi. Belirtilen ücretlerin Türk Lirası olduğunu unutmayın.

 

3. Twin Word

The Twin Word anahtar kelime analizi sonucu

Twin Word; listedeki açık ara en iyi ücretsiz SEO analiz platformu. 24 saat içinde yalnızca 1 adet anahtar kelime analizi yapıyor olsa da; kelime hakkında tüm detayları ve tüm benzer kelimeleri, olabildiğince kapsamlı bir şekilde analiz edip bizlere sunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :  Site İçi SEO Nasıl Yapılır? [Tüm Teknikler]

Dileseniz, hazırlanan detaylı kelime analiz raporunu Excel formatında bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Anahtar kelimesi analizi yapmadan önce; ülke ve dili doğru olarak seçtiğinizden emin olun.

Özellikle niche bir sektörle çalışıyorsanız, mutlaka denemenizi öneririm.

 

4. Serpstat

Serpstat arama anahtar kelime

Serpstat, analiz etmek istediğiniz anahtar kelime hakkında, size harika veriler sağlıyor. Dilerseniz web sitenizin SEO değerlerini de analiz edebilirsiniz. Sitenin ücretsiz yeteneklerinden faydalanabilmek için yapmanız gereken tek işlem, ücretsiz üyelik oluşturmanız.

Günlük anahtar kelime ve site sorgulama limiti ise 10. Ayrıca sorguladığınız anahtar kelimeye benzer, 10 anahtar kelimeyi de tüm değerleri eşliğinde listeliyor.

 

5. SEMrush

semrush anahtar kelime sorgu sonucu

SEMrush; dünyanın en popüler SEO analiz araçlarından biri ve bildiğiniz gibi ücretli. Ancak SEMrush ile ücretsiz üyelik başlatabilir, günde 10 adet anahtar kelime sorgulaması yapabilirsiniz.

Sorgulama kısmına ulaşmak için; üye panelinizin sol tarafındaki menüye kullanabilirsiniz. Buradan Keyword Overview seçeneğine tıklayarak, sorgulama yapmak istediğiniz anahtar kelimeyi ilgili alana yazabilirsiniz. Dilerseniz aynı anda birden fazla anahtar kelime analiz sorgusu da gerçekleştirebilirsiniz.

 

6. MOZ

MOZ sorgu sonuç sayfası

Gelişmiş SEO platformlarının başında yer alan MOZ; ücretsiz üye olan kullanıcılarının, ayda 10 anahtar kelime analizi yapabilmelerine izin veriyor.

Siteden üyelik oluşturduktan sonra, sol menüdeki Keyword Research kısmından, sorgulamak istediğiniz anahtar kelimeyi analiz edebilirsiniz. Anahtar kelimenin aylık aranma hacmi ve SEO zorluk derecesi, en gerçekçi değerlerle listelenecek.

 

7. Ubersuggest

Ubersuggest arama sonuç sayfası

Ünlü SEO uzmanı Neil Patel’in anahtar kelime bulma aracı ile devam edelim. Siteye üye olmadan dilediğiniz anahtar kelimeyi aratabilir, sonuç sayfasından; anahtar kelimenin aylık aranma hacmini, SEO zorluk seviyesini, tıklama başına maliyetini ve arattığınız kelime ile benzer anahtar kelimeleri inceleyebilirsiniz.

Sunulan arama limiti ise; günlük 3 ile sınırlandırılmış.

 

8. KW Finder

KW Finder anahtar kelime bulma

Hem ücretsiz hem de profesyonel bir anahtar kelime analiz aracı kullanmak ister misiniz? KW Finder size tam olarak bunu sağlıyor.

Siteye mail adresinizi girip, hızlıca üye olabilirsiniz. Siteye ücretsiz üye olan yeni kullanıcılara, 10 gün boyunca çeşitli avantajlar sunuluyor. 10 gün sonra ise, anahtar kelime analiz aracını kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak 24 saat içinde 5 arama yapabiliyorsunuz.

Özellikle anahtar kelimelerde SEO çalışması yapmak isteyenler için harika bir çözüm. İçerik yayınlamak istediğiniz anahtar kelimenin SEO zorluk derecesini de öğrenebilirsiniz.

 

9. Wordtracker

Wordtracker aranma hacmi sonuç sayfası

Wordtracker, ücretli SEO araçları sunan bir platform. Dilerseniz, siteden üyelik oluşturmadan da, bir günde 10 farklı anahtar kelime analizi yapabilirsiniz. Sitenin en güzel yanı ise; arattığınız anahtar kelime ile benzer 50 farklı anahtar kelimeyi listelemesi.

Ancak aranma hacimlerinde bazen hata yapabiliyor. Örnek olması için arattığım “ücretsiz vpn” kelimesinin aylık aranma hacmi tüm platformlarda 12 bin civarı olarak gösterildi. Ancak Wordtracker, aylık aranma hacmini 16 binden fazla olduğunu listeledi. Farklı anahtar kelimelerde ise, daha doğru sonuçlar verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :  Site Dışı SEO Nasıl Yapılır? [Tüm Teknikler]

 

10. Keyword Tool Dominator

Keyword Tool Dominator

Keyword Tool Dominator; anahtar kelimeniz ile alakalı, farklı yüzlerce kelimeyi keşfetmenizi sağlayan harika bir araç. YouTube kanalınız için anahtar kelime arıyorsanız, sizi fazlası ile mutlu edecek alternatif anahtar kelimeler sunuyor.

Keyword Tool Dominator’a önce kayıt olmanız, sonra da platformun tarayıcı eklentisini kurmanız gerekiyor. Ardından dilediğiniz platform için (Google, YouTube, Etsy, Bing. Amazon, eBay) alternatif anahtar kelime analizini gerçekleştirebilirsiniz.

 

BONUS

Aşağıda; içeriklerinizde etkili anahtar kelimeler kullanabilmenizi sağlayacak bazı siteler yer alıyor.

Ücretsiz En İyi 10 Anahtar Kelime Analiz Aracı

 

AnswerThePublic

Anahtar kelimeyi yazdığınızda, ilgili anahtar kelimeyle web de yapılan aramaları gösteriyor. Türkçe aramalarda sorun yaşanabiliyor. Ücretsiz kullanımda günlük 3 kelime sorgusu yapabiliyorsunuz.

 

Keyword Discovery

Üye olmanıza gerek olmadan, anahtar kelime analizi yapabilirsiniz. Her ne kadar Türkçe aramalarda doğru sonuç vermese de, İngilizce içerik üretenlerin ilgilisini çekeceğine eminim.

 

Keyword Spy

Bir diğer ücretsiz anahtar kelime analiz aracı. Site maalesef Türkiye’den erişime izin vermiyor. Dilerseniz siteye VPN kullanarak bağlantı sağlayabilirsiniz. İngilizce, Almanca, Fransızca ve farklı bir kaç dilde anahtar kelime sorgusu yapılabiliyor.

 

Soovle

Bu yetenekli site; analiz etmek istediğimiz anahtar kelimeyi, tüm arama motorlarında sorguluyor. Sorgulanan kelimeler listeye ilave edilebiliyor. Gerçekten harika özellikleri var. Ancak Türkçe karakterli kelime aramalarında sorun yaşayabilirsiniz.

 

SpyFu

Ücretli SEO platformu olan SpyFu ile ücretsiz kelime analizi yapılabilirsiniz. Yaptığım bazı sorgulamalarda yanlış sonuçlar gösterdi. Farklı kelime analizlerinde daha iyi sonuçlar alınabilirsiniz.

 

Wordstream

Wordstream, ücretsiz ve üyelik istemeyen bir anahtar kelime bulma aracı. Hızlı şekilde anahtar kelime analizi yapmak isterseniz, kullanabilirsiniz.

 

 

SONUÇ

İçeriklerinizde etkili anahtar kelimeleri kullanabilmeniz için; en doğru sonucu veren, ücretsiz anahtar kelime analiz araçlarını listeledim. Umarım biri veya birkaçı, zengin içerikler oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Sizin kullandığınız farklı bir ücretsiz kelime analizi sitesi varsa, yorum kısmından yazabilirsiniz.

 

5/5 - (1 vote)
BİR CEVAP YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.