Ubuntu Sanal Makine Çözünürlük Problemi Nasıl Giderilir?

0

VirtualBox yardımı ile kurulan Ubuntu işletim sisteminde; düşük çözünürlük sorunu olduğunu fark edeceksiniz. Bu sorunun çözümü ise Misafir Eklentileri özelliğinde gizli. VirtualBox ile sanal makineye Ubuntu kurulumundan sonra yaşanan, grafik hatalarını gidermek için aşağıdaki adımları takip ediniz.

 

1. VirtualBox üzerinden Ubuntu işletim sistemini çalıştırıyoruz. Aygıtlar menüsünden; Misafir Eklentileri CD kalıbını yerleştir (Insert Guest Additions CD image) seçeneğine tıklıyoruz.

ubuntu misafir eklentileri

 

2.VBox_GAs_6.1.16″ kendiliğinden başlatılması istenen yazılım içeriyor. Çalıştırmak ister misiniz?” penceresi açıldı. Çalıştır butonuna tıklayarak işleme devam ediyoruz.

ubuntu misafir eklentileri

 

3. Güvenlik doğrulaması için, Ubuntu kurulumu sırasında oluşturduğumuz şifremizi ilgili alana girip, Doğrula butonuna tıklıyoruz.

ubuntu şifre girişi

 

4. Kurulum işlemi başlayıp kısa süre içinde bitecek. Herhangi bir tuşa basmamız yeterli.

ubuntu paket yükleme

 

5. Yaptığımız değişikleri uygulamak için; Ubuntu’yu tekrar başlatmamız gerekiyor. Ekranın sağ üst köşesinde yer alan kapatma simgesine, ardından Gücü Kapat / Oturumu Kapat seçeneğine tıklıyoruz. Ekran kararıp, sonraki gelecek ekrandan da Yeniden Başlat seçeneğine tıklıyoruz.

ubuntu gücü kapat

 

6. Ubuntu işletim sistemi tekrar başladığında, grafiklerin artık daha iyi çalıştığını ve pencere boyutunu değiştirdiğinizde çözünürlüğünde aynı düzlemde değiştiğini fark edeceksiniz.

ubuntu ekran çözünürlüğü

 

 

İçeriği oylayınız
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :  Sanal Makineye Ubuntu Kurulumu Nasıl Yapılır?
BİR CEVAP YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.