Yandex Webmaster Kurulumu Nasıl Yapılır?

0

Rus arama motoru Yandex, kullanıcılarına bir çok ücretsiz servis sunuyor. Yandex.Navigator gibi ücretsiz servisler günlük yaşamı kolaylaştırırken, Yandex Webmaster gibi servislerde web site sahiplerinin, sitelerindeki hataları analiz etmelerine ve sitelerinin Yaandex arama sonuçlarında daha üstte yer almasına yardımcı olabiliyor.

 

Yandex Webmaster Nedir?

Yandex Webmaster; Yandex’in web site sahiplerinin, sitelerinin Yandex arama motorundaki performanslarını izlemesi, varsa site sahiplerinin sitelerindeki hataları analiz etmeleri için sağladığı ücretsiz bir servistir.

Yandex Webmaster’a site haritasını yükleyebilir, sitenizin Yandex aramalarında ne kadar trafik aldığını gözlemleyebilir, Yandex dizinine eklenen sayfaları görebilir, site hızı gibi kritik hataları gözlemleyebilirsiniz.

 

Yandex Webmaster’a Site Nasıl Eklenir?

Mevcut bir sitenizi Yandex Webmaster’a eklemek için, bir Yandex hesabına sahip olmamız gerekiyor. Ardından yapmamız gereken işlem ise; Yandex Webmaster sitesini ziyaret edip, kullanıcı adı ve parolamız ile giriş yapmalıyız.

Yandex Webmaster Kurulumu

 

Ardından Yandex Webmaster yönetim paneline ulaşmak için, Go butonuna tıklıyoruz. Yandex Webmaster yönetim paneline eriştik. Sol üst kısımda yer alan Select site’nin yanındaki + butonuna tıklıyoruz.

Yandex Webmaster Kurulumu

 

Site address kısmına, Yandex Webmaster’a eklemek istediğimiz sitenin adresini girip, Add butonuna tıklıyoruz.

Yandex Webmaster Kurulumu

 

Sitemizi Yandex Webmaster’a ekleyebilmemiz için, Yandex bizlere 4 farklı doğrulama yöntemi sunuyor. Bu yöntemlerden dilediğinizi kullanabilirsiniz. Biz site doğrulama yöntemlerinden en basiti olan html dosyası ile doğrulama yöntemini seçtik. Dilerseniz; sitenizi doğrulamak için farklı bir yöntem seçebilirsiniz.

HTML File kısmına tıklıyoruz. Alt kısımda yer alan kodları kopyalıyoruz.

Yandex Webmaster Kurulumu

 

Kopyaladığımız bu kodları, boş bir notepad belgesine yapıştırıyoruz.

Yandex Webmaster Kurulumu

 

Dosyayı, Yandex Webmaster doğrulama sayfasında bizden istenen yandex_xxx.html ismiyle kayıt ediyoruz.

Yandex Webmaster Kurulumu

 

FTP ile sitemize bağlantı kurup, kaydettiğimiz html dosyasını sitemizin ana dizinine gönderiyoruz. Doğrulama dosyasını sitemize gönderdikten sonra, Yandex Webmaster sayfasına geri dönüp, Check butonuna tıklıyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :  Manuel Ücretsiz SSL Kurulumu Nasıl Yapılır?

Yandex Webmaster Kurulumu

 

Gönderdiğimiz doğrulama dosyasının kontrolü yapıldıktan sonra, sitemiz Yandex Webmaster’a eklenmiş oldu.

Yandex Webmaster Kurulumu

 

İLİGİNİZİ ÇEKEBİLİR: En Popüler ve En İyi 10 İçerik Yönetim Sistemi (CMS)

 

5/5 - (1 vote)
BİR CEVAP YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.