Bing Webmaster Tools Kurulumu Nasıl Yapılır?

0

Bing, Dünya’nın en çok kullanılan ikinci arama motoru konumunda. Microsoft tarafından kullanıma sunulan Bing, tıpkı Google ve Yandex gibi, site sahiplerinin sitelerinin Bing arama motorundaki konumlarını kontrol etmeleri ve sitelerinin teknik alt yapısındaki sorunları izlemeleri için mükemmel bir servisi ücretsiz olarak sunuyor.

Bu mükemmel servisin adı ise; Bing Webmaster Tools.

 

Bing Webmaster Tools Nedir?

Bing Webmaster Tools’a sitenize ekleyerek, Bing arama sonuçlarında sitenizin görünmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca yazımın giriş kısmında belirttiğim gibi; sitenizde yaşanması muhtemel teknik sorunları görebilir ve giderebilirsiniz.

Unutmayın ki; sitenizde yaşayacağınız teknik bir sorun nedeniyle, arama motorlarında sıralama kaybı yaşamanız oldukça olası bir senaryodur.

 

Bing Webmaster Tools’a Site Nasıl Eklenir?

Sitenizi Bing Webmaster Tools’a ekleyebilmeniz için, Microsoft hesabına sahip olmanız gerekiyor.

Bing Webmaster Tools sayfasını ziyaret ederek, Microsoft kullanıcı adı ve şifremiz ile Bing Webmaster Tools’a giriş yapıyoruz.

Bing Webmaster Tools Kurulumu

 

Bing Webmaster Tools yönetim paneli açıldı. Sol üst kısımda yer alan Site Ekle bölümüne, Bing Webmaster Tools’e eklemek istediğimiz sitenin adresini yazıp, EKLE butonuna tıklıyoruz.

Bing Webmaster Tools Kurulumu

 

Sonraki gelen sayfada, varsa sitenizin ana site haritasını ilgili kısma yazabilirsiniz. EKLE butonuna tıklayarak işleme devam ediyoruz.

Bing Webmaster Tools Kurulumu

 

Bing Webmaster Tools’a eklemek istediğimiz sitenin bizim olduğunu doğrulamamız gerekiyor. Bunun için; BingSiteAuth.xml linkinin üzerine tıklayıp, ilgili dosyayı bilgisayarımıza indiriyoruz. Ardından bu dosyayı FTP ile sitemizin ana dizinine gönderiyoruz.

Doğrulama dosyasını indirip, FTP ile gönderdikten sonra, DOĞRULA butonuna tıklıyoruz.

Bing Webmaster Tools Kurulumu

 

Doğrulama işlemi tamamlandıktan sonra, sitemiz başarılı bir şekilde Bing Webmaster Tools’a eklenmiş oldu.

Bing Webmaster Tools Kurulumu

 

İçeriği oylayınız
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :  Google API ile Anında Index Alma
BİR CEVAP YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.