Bing News Başvurusu Nasıl Yapılır? | Tüm Detaylar

5

Her site sahibi, sitesinin daha çok kişi tarafından ziyaret edilmesini ister. Siteye trafik sağlamayan için genelde ilk akla genel yöntemler; arama motorlarından ve sosyal medyadan gelen ziyaretçilerdir. Ancak “marka” olmayı hedefliyorsanız, bu iki yöntem rakiplerin önüne geçmek için yetersiz kalabilir.

Peki site trafiğini arttırmak için başka ne gibi çözümler var?

Daha önce haber ve içerik üreten site sahiplerine, ziyaretçi sayılarını arttırmaları için; haber uygulamalarına sitelerini eklemeyi tavsiye etmiştim. Bunun içinde Google Haberler ve Yandex Zen haber uygulamalarına nasıl başvurabileceğinizi anlatmıştım. Bu rehberde ise, en kaliteli haber uygulamalarından bir diğeri olan Bing News kaydını, adım adım nasıl yapabileceğinizi anlatacağım.

Hazırladığım rehber sayesinde, Bing News’e başvurmadan önce nelere dikkat etmenizi gerektiğini ve sitenizin Bing News’e kabul edilmesi için neler yapmanız gerektiğini aktaracağım.

Hazırsanız başlayalım.

 

Bing News Nedir?

Bing News; Microsoft Bing arama motorunun RSS haber servisidir. İçerikler; Bing News servisine kabul edilen sitelerden sağlanır. Okuyucu Bing News haber kaynağında; ilgilendiği kategorilere ve daha önce yaptığı aramalara göre en son yayınlanan içeriklere ulaşır. Okuyucu; politika, spor, teknoloji, sağlık gibi farklı kategorilere veya Bing News yayını yapan yayıncılara abone olabilir.

 

haber uygulaması

 

Bing News Başvurusundan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Bing News‘e başvurmadan önce yapmanız gereken üç önemli işlem var. Sırasıyla bunların neler olduğunu inceleyelim.

1. Bing Webmaster Tools Kaydı

Sitenizin sahipliğini doğrulamayabilmek için, Bing Webmaster Tools‘a sitenizi eklemeniz gerekiyor. İşlemin nasıl yapıldığını daha önce bu rehberde anlatmıştım : Bing Webmaster Tools Kurulumu Nasıl Yapılır?

 

2. Bing URL Submissions Eklenti Kurulumu

Bing News başvurusunda bulunacağınız siteniz WordPress ise, Bing URL Submissions eklentisini kurmalısınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :  Google Search Console Nasıl Kurulur?

Kurulum için; eklentiyi indirip yükleyin. Aktive ettikten sonra, eklentiye tıklayın. Sizden API anahtarı istenecek. API anahtarını almak için; Bing Webmaster Tools’da oturum açın. Sağ üst menüden çark şekildeki Ayarlar simgesi tıklayın. API eişimi -> API anahtarı yolunu izleyin. Üretilen anahtarı Kopyala butonuna tıklayıp alın ve Bing URL Submissions eklentisinde istenen kısma yapıştırın.

Eklentinin yüklü olması, Bing News kaydının olumlu sonuçlanmasına yardımcı olacak. Eklenti sayesinde ayrıca; WordPress panelinden yeni eklenen içerikleri Bing arama dizinine gönderebilir ve sitenizin Bing aramalarındaki durumunu gözlemeyebilirsiniz.

Bing URL Submissions Eklenti arayüzü

 

3. Künye Sayfası

Sitenizi Bing News başvurusuna göndermeden önce, mutlaka bir Künye sayfası oluşturun. Oluşturacağınız Künye sayfasında yer alacak tüm isimleri ve bilgileri doğru girin. Hemen hemen tüm Künye sayfaları birbirleri ile benzerdir. Küçük bir Google araması ile örnek Künye sayfalarına ulaşabilir, sitenize göre düzenleyebilirsiniz.

 

Bing News Başvuru Şartları Nelerdir?

Arama motorlarına Bing başvurusu yazdığınızda, karşınıza çıkan sitelerde listelenen şartları (günde 20 içerik yayını, sitede 2,000 içerikten fazla olması gibi) unutun. Bing News’in blog sayfasında belirtilen şartların neler olduğunu inceleyelim.

 • Haber siteleri, blog ve içerik üreten sitelerin başvurusu kabul ediliyor.
 • Ürün, hizmet satışı yapan sitelerin Bing News başvurusu kabul edilmiyor.
 • İnternetten özgün olmayan haber ve içerik toplayan siteler kabul edilmiyor.
 • Güncel içerik yayınlamayan sitelerin başvurusu reddediliyor.
 • Bing News başvurusu yapmadan sitenizde kaç içeriğin olduğu önemli değil. Günde 1 içerikten olsa, düzenli içerik paylaşımı yapmanız önemli. Önemli olan, sitenizde kullanıcıya değer katacak özgün içerikler üretmeniz. Kişisel bir tecrübemi paylaşayım. Bir sitemde 60 içerikle Bing News’e başvurdum ve 1 hafta sonra olumlu yanıt aldım.
 • Gramer, kelime ve noktalama hatası yapan sitelerin Bing News başvurusu olumsuz sonuçlanıyor.
 • Künye sayfası oluşturmanız gerektiğine yukarıda değinmiştim. Ayrıca İletişim sayfası eklemeli ve iletişim formunun doğru çalıştığından emin olmalısınız. Adres, telefon ve mail bilgileri doğru olarak girilmeli. Ziyaretçi sitenizden size ulaşabiliyor olmalı.
 • Sitenizin sosyal medya hesapları varsa, footer kısmına sosyal medya hesap linklerini eklemeyi ihmal etmeyin.
 • Bing News başvurusunun kabul edilmesi için en önemli şartlardan biri de; yazar / editöre bilgisi ile alakalı. İçeriği yayınlayan yazarın fotoğrafı, ismi ve soy ismi belirtilmeli. İçeriği yayınlayan kısmında; yönetici, admin, yazar gibi ifadeler olmamalı.
 • Bunun dışında sitenizde yasadışı olarak nitelendirilebilecek hiçbir içerik yer almamalı.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :  cPanel Üzerinden Ücretsiz SSL Kurulumu Nasıl Yapılır?

 

Bing News Başvurusu Nasıl Yapılır?

Siteniz yukarıdaki kriterlere sahipse, Bing News başvurusunda bulunabilirsiniz. Bing News başvurusu için sırasıyla aşağıdaki adımları takip edin.

1. Bing News başvurusu için PubHub sayfasını ziyaret edin. Açılan sayfadan Get started butonuna tıklayın.

bing news ilk başvuru ekranı

 

2. Mail adresi ve şifre girerek oturum açın. Bing Webmaster Tools‘da ekli olan siteleriniz çıkacak. Bing News’e başvuruda bulunmak için Request butonuna tıklayın.

bing news başvuru aşaması

 

3. Bing News başvurusu için tüm detayları iletmeniz gereken sayfa açılacak. Bu sayfadan; siteniz hakkında istenen tüm detayları, doğru şekilde belirtmeniz gerekiyor. Sitenizin tüm kategorilerini, sitemap ve RSS linklerini ilgili alanlara girin. Tüm giriş işlemleri bitince sayfanın altından Agree and Submit butonuna tıklayın.

bing news başvuru işlemleri

 

4. Bing News başvuru işleminin, başarıyla gerçekleştirildiğini belirtiliyor. Bundan sonra yapmanız gereken; sitenize kullanıcı için faydalı içerik girişine devam etmek ve beklemek. Bazı sitelerin kabul edilmesi 1 hafta kadar sürebilirken, bazı siteler için bu süre ayları bulabiliyor. Kontrol işlemlerinin ardından, başvuru sonucunuz mail adresinize iletilecek.

bing news başvuru sonucu

 

 

4.5/5 - (2 votes)
5 Yorumlar
 1. Serkan dedi

  Şu ana kadar okuduğum kaynaklarda en detaylı ve açık şekilde hazırlanmış makale. Teşekkür ederim. İlgili adımları tamamladım, kabul edilirsem yorumlarda belirteceğim.

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   Umarım bir sorun olmadan onay alabilirsiniz. Başarılar

 2. emrah dedi

  Celil bey merhaba,

  Sitemiz aylar önce Bing News bölümüne kayıt hakkı kazandı.Üzerinden uzun bir zaman geçmesine rağmen halen haberlerimiz Bing News bölümünde görünmüyor bunun nedenini öğrenebilirmiyiz acaba

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   Selamlar Emrah Bey
   site:siteadniz.com şeklinde arama yapmayı denediniz mi?

 3. emrah dedi

  Evet celil bey için hiç sonuç bulunamadı. uyarısı alıyoruz

  Birde bing news webmaster panelinde gönderdiğimiz kategoriler haritalar Pending şeklinde görünüyor.

BİR CEVAP YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.