WordPress Sitenin Hangi Eklentileri Kullandığı Nasıl Bulunur?

1

Bir WordPress site sahibiyseniz, ziyaret ettiğiniz sitelerde kullanılan eklentiler doğal olarak dikkatinizi çeker. Bu büyüleyici ve işlevsel eklentileri kendi sitenizde de kullanmak istemeniz gayet normal. Böylesi durumlarda, eklentiyi tahmin etmek yerine, işlevsel bir yol kullanarak eklentiyi kesin olarak bulmak yararlı olabilir.

Sizlere bu rehberimizde, bir WordPress sitesinin hangi eklentiyi kullandığını nasıl bulabileceğinizi, 3 farklı yöntem altında anlatacağım.

Ancak rehbere başlamadan önce bir detaya dikkatinizi çekmek isterim. Eklentisi bulmak istediğiniz WordPress sitesinde; aradığınız eklenti özel bir kodla, ilgili siteye özel olarak yazılmış olabilir. Veya eklentinin kaynak kodları küçültülmüş olabilir. Bu gibi durumlar için; tüm anlatacağımız yöntemleri ayrı ayrı kullanmanızı tavsiye ediyorum.

Hazırsanız WordPress eklenti bulma yöntemlerine başlayalım.

 

Yöntem 1 : WordPress Eklenti Dedektörü Kullanmak

Bir WordPress sitesinin hangi eklentileri kullandığını bulmanın en kolay yolu, bu iş için özel olarak hazırlanmış internet sitelerini kullanmaktır. Yukarıda bahsettiğim nedenlerden ötürü birden fazla WordPress eklenti bulma sitesini kullanmak akıllıca bir yöntem olacaktır.

Çevrimiçi yayın yapan onlarca farklı WordPress eklenti bulma sitesi olsa da, bunlardan en başarılı 6 tanesini aşağıda listeliyorum. Tüm siteleri ayrı ayrı sekmelerde açarak, eklentisini bulmak istediğiniz WordPress site adresini yazabilirsiniz.

 

İpucu
Yaptığım testler sonucu, yukarıda listelenen araçlar içerisinde en kapsamlı sonucu veren Builth With sitesi oldu.

 

Yöntem 2 : Kaynak Koda Bakarak WordPress Eklenti Bulmak

İlk yöntemdeki siteler WordPress eklentisini bulmakta başarısız mı oldu? Bu yöntemimizde, sitenin kaynak kodlarına bakarak WordPress eklentisini bulabilirsiniz. Yapmanız gereken işlemlerin neler olduğuna ise sırasıyla bakalım.

1. Google Chrome ile eklentisini görmek istediğiniz WordPress sitesini açıyoruz. Site üzerinde sağ tıklayıp İncele menüsünü seçiyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :  WordPress SMTP Mail Ayarları Nasıl Yapılır?

Kaynak Koda Bakarak WordPress Eklenti Bulmak

 

2. Pencere görünümünde değişiklik olacaktır. Üst sekmelerden Sources kısmına tıklayıp, wp-content klasörü içerisinde yer alan plugins klasörünü açıyoruz. Sitede kullanılan eklentiler karşınıza gelecek.

google chrome sources wp-content  plugins

 

 

Yöntem 3 : Dedektör Eklentisi Kullanarak WordPress Eklentisini Görmek

İlk iki yöntemde WordPress eklentisini bulmanızda başarısız olmuşsa, bu yöntem işinize yarayabilir. Google Chrome mağazasından WordPress Theme Detector and Plugins Detector eklentisini kuruyoruz.

WordPress Theme Detector and Plugins Detector

 

Eklentisini aradığınız WordPress sitesini açınca, Chromenin sağ üst kısmında, WordPress Theme Detector and Plugins Detector simgesi aktif hale gelecek. Simgeye tıklayınca, ilgili sitesinin hangi temayı kullandığını ve hangi eklentilerin sitede aktif olduğunu göreceksiniz.

 

 

WordPress sitenizde, iletişim formundan mail almak gibi sorunlar yaşıyorsanız bu yazımız ilginizi çekebilir : WordPress SMTP Mail Ayarları Nasıl Yapılır?

 

İçeriği oylayınız
1 Yorum
  1. Bilgili Kuş dedi

    Çok Faydalı bir yazı olmuş teşekkürler.

BİR CEVAP YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.