Google Analytics Kurulumu Nasıl Yapılır?

0 7

İnternet sitesi sahipleri için; ziyaretçi verilerini izleme ve ziyaretçi verilerini analiz etme büyük önem taşıyor. Site sahipleri; sitelerine gelen ziyaretçilerin; hangi ülkeden veya şehirden sitelerine geldiklerini, sitelerinde ne kadar zaman geçirdiklerini, kaç sayfa dolaştıklarını görmek isteyebilirler.

Peki site ziyaretçi analizi için hangi araç kullanılmalı?

Cevap basit; Google Analytics.

 

Google Analytics Nasıl Kurulur?

Sitenize Google Analytics kurulumunu gerçekleştirmek için; Gmail hesabına sahip olmanız gerekiyor.

Google Analytics sayfasını ziyaret ediyoruz. Gmail adresimizi ilgili alana yazıp, İleri butonuna tıklıyoruz.

Google Analytics Nasıl Kurulur

 

Ardından gelen sayfaya, Gmail adresimizin şifresini yazıp, İleri butonuna tıklıyoruz.

Google Analytics Nasıl Kurulur

 

Google Analytics yönetim paneline başarılı bir şekilde ulaşmış olduk. Sitemizi Google Analytics’e eklemek için; sayfanın sol alt kısmında yer alan Yönetici linkine tıklıyoruz.

Google Analytics Nasıl Kurulur

 

Gelen sayfadan +Hesap Oluştur butonuna tıklıyoruz.

Google Analytics Nasıl Kurulur

 

3 adımda basit hesap oluşturma sayfası açıldı. Bu adımlarda yapmamız gereken işlemlerin neler olduğunu inceleyelim.

 

Adım 1 :: Hesap ayarları

Oluşturacağımız Google Analytics hesabına bir isim veriyoruz. Ayrıca Google Analytics hesabının kimlerle paylaşılacağını (Google ürünleri ve hizmetleri, Karşılaştırma, Teknik destek, Hesap uzmanları) belirliyoruz. Giriş ve seçim işlemlerini tamamladıktan sonra, alt kısımda yer alan Sonraki butonuna tıklıyoruz.

Google Analytics Nasıl Kurulur

 

Adım 2 :: Neyi ölçmek istiyorsunuz?

Analytics hesabını hangi platform üzerinde kullanmak istediğimizi belirliyoruz. Dilerseniz Web siteniz için, dilerseniz mobil uygulamanız için veya dilerseniz her iki platform üzerindeki ziyaretçi davranışlarını ölçmek isteyebilirsiniz. Buradaki seçim tamamen sizin Analytics verilerini ölçmek için kullanacağınız platform ile alakalı. Eğer web siteniz için Analytics hesabı oluşturuyorsanız, ilk seçimi yapmanız sizin için yeterli olacaktır.

Seçimi tamamladıktan sonra, alt kısımda yer alan Sonraki butonuna tıklıyoruz.

Google Analytics Nasıl Kurulur

 

Adım 3 :: Mülk ayarları

Google Analytics ekleyeceğimiz sitenin; adını, adresini, sektör kategorisini ve günlük raporun hangi saate göre oluşturulacağını istenilen alanlara girişini yapıp, Oluştur butonuna tıklıyoruz.

Google Analytics Nasıl Kurulur

 

Google; Analytics hesabının kullanım sözleşmelerini bizlere sunuyor. Sözleşmeleri onaylayıp Kabul Ediyorum butonuna tıklıyoruz.

Google Analytics Nasıl Kurulur

 

Son adımda Google; Analytics kodları bizlere sunuluyor. Sayfada yer alan kodları kopyalayarak, sitenin index sayfasının <head> etiketinden hemen sonrasına yapıştırıyoruz.

Google Analytics Nasıl Kurulur

 

Böylelikle Google; Analytics kurulum işlemini başarı ile tamamlamış olduk. Artık sitemize gelen kullanıcı hareketlerini inceleyebiliriz.

Google Analytics Nasıl Kurulur

 

BİR CEVAP YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.