Google Analytics Kurulumu Nasıl Yapılır?

0

İnternet sitesi sahipleri için; ziyaretçi verilerini izleme ve ziyaretçi verilerini analiz etme büyük önem taşıyor. Site sahipleri; sitelerine gelen ziyaretçilerin; hangi ülkeden veya şehirden sitelerine geldiklerini, sitelerinde ne kadar zaman geçirdiklerini, kaç sayfa dolaştıklarını görmek isteyebilirler.

Peki site ziyaretçi analizi için hangi araç kullanılmalı?

Cevap basit; Google Analytics.

 

9 Adımda Google Analytics Kurulumu

1. Sitenize Google Analytics kurulumunu gerçekleştirmek için; Gmail hesabına sahip olmanız gerekiyor. Google Analytics sayfasını ziyaret ediyoruz. Gmail adresimizi ilgili alana yazıp, İleri butonuna tıklıyoruz.

Google Analytics Nasıl Kurulur

 

2. Ardından gelen sayfaya, Gmail adresimizin şifresini yazıp, İleri butonuna tıklıyoruz.

Google Analytics Nasıl Kurulur

 

3. Google Analytics yönetim paneline başarılı bir şekilde ulaşmış olduk. Sitemizi Google Analytics’e eklemek için; sayfanın sol alt kısmında yer alan Yönetici linkine tıklıyoruz.

Google Analytics Nasıl Kurulur

 

4. Gelen sayfadan +Hesap Oluştur butonuna tıklıyoruz.

Google Analytics Nasıl Kurulur

 

5. Hesap oluşturma sayfası açıldı. Bu adımlarda yapmamız gereken işlemlerin neler olduğunu inceleyelim. Oluşturacağımız Google Analytics hesabına bir isim veriyoruz. Ayrıca Google Analytics hesabının kimlerle paylaşılacağını (Google ürünleri ve hizmetleri, Karşılaştırma, Teknik destek, Hesap uzmanları) belirliyoruz. Giriş ve seçim işlemlerini tamamladıktan sonra, alt kısımda yer alan Sonraki butonuna tıklıyoruz.

Google Analytics Nasıl Kurulur

 

6. Analytics hesabını hangi platform üzerinde kullanmak istediğimizi belirliyoruz. Dilerseniz Web siteniz için, dilerseniz mobil uygulamanız için veya dilerseniz her iki platform üzerindeki ziyaretçi davranışlarını ölçmek isteyebilirsiniz. Buradaki seçim tamamen sizin Analytics verilerini ölçmek için kullanacağınız platform ile alakalı. Eğer web siteniz için Analytics hesabı oluşturuyorsanız, ilk seçimi yapmanız sizin için yeterli olacaktır.

Seçimi tamamladıktan sonra, alt kısımda yer alan Sonraki butonuna tıklıyoruz.

Google Analytics Nasıl Kurulur

 

7. Google Analytics’e ekleyeceğimiz sitenin; adını, adresini, sektör kategorisini ve günlük raporun hangi saate göre oluşturulacağını istenilen alanlara girişini yapıp, Oluştur butonuna tıklıyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :  cPanel Üzerinden Subdomain Nasıl Oluşturulur?

Google Analytics Nasıl Kurulur

 

8. Google; Analytics hesabının kullanım sözleşmelerini bizlere sunuyor. Sözleşmeleri onaylamak için Kabul Ediyorum butonuna tıklıyoruz.

Google Analytics Nasıl Kurulur

 

9. Son adımda sitemize ekleyebilmemiz için Google Analytics kodu bizlere sunuluyor. Sayfada yer alan Google Analytics kodunu kopyalayarak, sitemizin index sayfasında, <head> etiketinden hemen sonrasına yapıştırıyoruz.

Google Analytics Nasıl Kurulur

 

Böylelikle Google Analytics kurulumu işlemini başarı ile tamamlamış olduk. Artık sitemize gelen kullanıcı hareketlerini inceleyebiliriz.

Google Analytics Nasıl Kurulur

 

Yeni sitelerin en büyük sorunlarından biri de, yetersiz ziyaretçi sayısıdır. Sitenize daha fazla ziyaretçi çekmek için; Google New başvurusu yapabilirsiniz. İşlemin nasıl yapıldığını burada anlattım : Google Haberler’e Nasıl Başvuru Yapılır?

 

İçeriği oylayınız
BİR CEVAP YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.